Reklama

Reklama
Dodaj do ulubionych

piątek

Cmentarz wojskowy w Łysej Górze odrestaurowany

Dobiegły już końca prace związane z renowacją cmentarza wojennego nr 9 z I wojny światowej w  Łysej Górze. Etap robót trwających od sierpnia do października br. wykonała firma Antoni Jurowski „Usługi Remontowo-Budowlane” z siedzibą w Krempnej. Na realizację zadania Gmina pozyskała środki z budżetu Wojewody (20 tys. zł) oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie (18 tys. zł).
Cmentarz znajduje się w leśnym zagajniku, na łagodnym wzniesieniu w pobliżu drogi Nowy Żmigród – Dukla. Jest to teren ścisłej ochrony konserwatorskiej ze względu na wartości historyczne i kulturowe. Pochowano tutaj 34 żołnierzy różnej narodowości: 14 niemieckich, 10 austro-węgierskich oraz 10 rosyjskich.
Cmentarz jeszcze w latach 90. znajdował się w stanie ruiny i wymagał przeprowadzenia generalnego remontu. W  latach 1996–2000 wykonano prace remontowe polegające na odtworzeniu mogił ziemnych obramowanych kamieniem łamanym, odtworzeniu krzyży drewnianych, pobieżnym remoncie pomnika głównego i wykonaniu prowizorycznego ogrodzenia drewnianego z żerdzi iglastych.
W 2011 roku przystąpiono do generalnego remontu cmentarza. Sporządzona została dokumentacja techniczna, którą uzgodniono u Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krośnie, a następnie uzyskano pozwolenie na prowadzenie prac remontowych. W tymże roku także odtworzono bramę główną z kamienia wraz z furtą, dokonano impregnacji krzyży drewnianych oraz elementów metalowych podtrzymujących krzyże i uzupełniono krzyże na mogiłach żołnierzy rosyjskich o elementy drewniane (krzyże dwuramienne).
W 2012 roku odtworzono w całości oryginalne ogrodzenie drewniane (wg dokumentacji archiwalnych cmentarz wyróżniał nietypowy kształt pola grobowego, oddający kontury trumny) wraz z furtą boczną, a także wykonano metalowe tablice nagrobne wraz z podkładkami drewnianymi.
 
Ostatni etap prac obejmował remont pomnika głównego (przebudowę, konserwację, odnowienie krzyża), wyczyszczenie i pomalowanie krzyży drewnianych, remont i odbudowę mogił ziemnych obłożonych kamieniem oraz rekultywację terenu całego cmentarza.
Gmina Nowy Żmigród systematycznie realizuje zadania związane z odtworzeniem i renowacją lokalnych cmentarzy wojennych, których na tym terenie jest 3. W 2005 r. zakończono prace remontowe na cmentarzu wojennym nr 8 w Nowym Żmigrodzie, a 2010 r. miało miejsce uroczyste otwarcie i poświęcenie po renowacji cmentarza wojennego nr 7 w Desznicy.
www.nowyzmigrod.eu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz